top of page

Gyakori Kérdések - Mozgás Anyukáknak

01

Mit sportoljunk két évesnél idősebb kisgyermekkel?


A gyermek és a szülő sportolása a gyermek aktivitásának fokozódásával egyre inkább külön válik. Otthon lehet végezni gimnasztikai és erősítő gyakorlatokat a gyermek jelenlétében, de előfordulhat, hogy inkább a nélküle töltött időbe kell beiktatnunk a testmozgást, mert ha ott van, teljes figyelmünket – és erőforrásainak leköti…


Lehet azonban a gyermekkel való játékot saját edzésünk kiegészítéséül felfogni. Gyermeknek szánt kreatív játékokba bekapcsolódhatunk te is. Pl.: együtt fogócskázhatunk vele, akadály vagy sorversenyeket rendezhetünk, labdadobálós-gyűjtögetős játékokat játszhatunk.


A gyermekeknek szóló játékokban a legfontosabb alapelv az utánzás. Fontos, hogy a szülő csak a lehetőséget kínálja fel azzal, hogy megmutatja a feladatot. Technikát semmiképp nem tanítunk. Hagyjuk, hogy a gyermek maga kísérletezzen, minél több saját sikerélményt szerezzen. A hangsúly a „sokszor keveset” gyakorláson van.


Sétálhatunk együtt játékkal egybekötve a szabadban.


Sportfoglalkozás: manó torna, zenés torna (a szülők jelenlétében, de a szülőknek nem kell feltétlenül bekapcsolódniuk, tehát ezek elsősorban a gyermek mozgatásáról szólnak).

02

Hogyan tehetünk mozgással az egészségünkért?

 

1. Alapvetően hetente 3-4 x kellene sportolnunk, és nem is akárhogyan. Biztosan hallottál már az aerob mozgásról, azaz oxigén jelenlétében történő terhelésről. Ez a fajta tevékenység 30-60 perces mozgást jelent, ami közben a szervezet nem fullad ki, tehát nem zihálsz. A zsírégetés kb. 20-30 perc után indul be, tehát, ha szeretnél fogyni, akkor nem csak a jótékony élettani hatása, hanem a fogyás miatt is érdemes ezt szem előtt tartani. Jól le tudod mérni a mozgás hatásfokát azon, hogy mennyire és mikor izzadsz meg. Ezt a szintet mindig el kell érni.


2. Az aerob edzésen túl rendszeresen át kell mozgatnunk a teljes izom és ízületi rendszerünket.  (Jó esetben ezt az aerob edzéssel kötjük össze, de ha nem, akkor 10-15 perces otthoni tornával könnyedén teljesíthetjük ezt a feladatot).


3. Ami pedig az alakformálást illeti, erősítő gyakorlatokkal lehet külön egy-egy területre fókuszálni.

03

Mit sportoljunk gyerek, háztartás és munka mellett?


1. Célirányos torna foglalkozások

Pl.: aerobik, jóga, táncfoglalkozás stb... Otthon dvd-vel vagy edzőteremben, számtalan változata van, tud nagyon szórakoztató lenni.


2. Személyi edzés kondi teremben

Előnye, hogy az edzésprogram tudatosan fel van építve, és mivel nem egyedül csináljuk, hanem felügyelet alatt, biztosan nem fogjuk olyan könnyen lemondani az órát, abbahagyni a feladatot. További előnye, hogy ha speciális edzésprogramra szorulunk, (pl. mozgásszervi probléma, krónikus betegségek - magas vérnyomás, stb..., vagy épp szülés után közvetlenül) gyógytornász vagy szakember felügyelete alatt és az ő által összeállított edzésprogramot tudjuk végig csinálni.


3. Egyéni sportágak

Pl.: Tenisz, ezt a sportot egyénileg edzővel, vagy partnerrel, és csak klubban tudjuk űzni.

 

Pl.: Lovaglás, egyéni sport, leginkább alakformálás - comb és farizomra erősít, de tartásjavító is. Csak edző jelenlétében végezhető úgy, hogy balesetvédelmi szempontból kizárjuk a veszélyt, illetve kellő terhelést kapjon a szervezet az edzés alatt.


4. Csapatsportok

Pl. Kosárlabda vagy más labdás sportok, be lehet kapcsolódni egy szervezetten működő csapatba, akiknél közös a cél, azaz a megfelelő edzésmunka. Érdemes körüljárni a témát, talán van olyan klub, ahol nem csak önszerveződően áll össze a csapat, hanem EDZŐ építi fel az órákat.


5. Saját edzésprogram otthon vagy a szabadban

Ebben az esetben kiválasztunk egy sportágat amit mi magunk a saját tempónkban végezhetünk, pl. úszás, futás, biciklizés, görkorcsolyázás. Kiegészítve ezt az aerob mozgást, megtanulhatunk egy egyszerű bemelegítő feladatsort, ami elengedhetetlen az edzés elején, és egy levezető nyújtó-lazító feladatsort, ami elengedhetetlen az edzés végén. A teljes aerob edzés mellé pedig beiktathatunk célirányos alakformáló gyakorlatokat.

Az otthoni edzés program összeállításához ad segítséget a Tutti Fitti home coach programja.

04

Hogyan iktassuk be a mozgást kreatívan a mindennapokba?

 

1. Tűnjünk el reggel otthonról 30 percre. Fussunk egyet.
2. Menjünk a boltba bicajjal.
3. Vigyük a gyermeket oviba, suliba gyalog, és fussunk haza.
4. Hazaérkezés után vigyük el a gyermeket a szabadba, ültessük bicajra, tegyük bicajos gyerekülésbe, vagy fussunk utána, miközben gyerek motorozik, vagy görkorizzunk együtt  (a gyermekkel közös mozgás lehetőségei nagyon a gyerek korosztályától függ).
5.  Vigyük el edzésre a gyermeket, és amíg ő sportol, fussunk mi is egyet kinn, ne a padról nézzük őt.
6. Otthon tegyünk be egy edzés dvd-t és csináljuk végig a programot (mindeközben kérjük meg a párunk, hogy arra a fél órára vigyázzon ő a gyerekre).
7.  Menjünk ki a nap végén sétálni egyet egyedül (akkor a gyerek talán már úgy is alszik).

bottom of page