top of page

Gyakori Kérdések - Mozgás Kismamáknak

01

Szülés előtt, várandósság ideje alatt  mennyit szabad mozogni, egyáltalán szabad-e?


Szülés előtti testmozgás fontos, de hogy mit és mennyit, több tényezőtől is függ. A gyakorlatok jellegét, ismétlésszámát meghatározza 1. a várandósság hónapja 2. a kismama (és a baba)  fizikai állapota, 3. a kismama edzettsége. Érdemes szakemberrel konzultálni, különösen a terhesség előtt rendszeresen nem sportoló kismamáknak.


Ajánlott a laza, átmozgató gimnasztikai feladatsor (akár választható alternatív mozgásprogram (pl.: tai chi, jóga, pilates).


Kerülendők az ütközéssel, balesetveszéllyel járó mozgásformák (pl.: labdajátékok, síelés, biciklizés, lovaglás), továbbá a légző rendszert és a keringést megterhelő mozgásformák (pl.: intenzív futás, aerobik), a súlyok cipelésével járó mozgás (pl. konditermi edzés), és az ugrálással járó mozgás (pl.: aerobik). Tilos hasizom erősítést végezni a terhesség ideje alatt.

 

A gyengébb ízületekre legyünk tekintettel. (Nyújtó gyakorlatokat ne végezzünk).

02

Mennyit mozogjon a kismama?

Naponta kb. fél órát.

03

Miért ajánlott a testmozgás várandósság ideje alatt?


A szakemberek véleménye megegyezik abban, hogy megfelelően választott és megfelelő gyakorisággal végzett testgyakorlás előnyös a terhesség időszakában is.  Megkönnyíti a gyermekvárást, pozitívan befolyásolja a kismama közérzetét, segíti a szülésre felkészülést és hozzájárul a szülés utáni gyorsabb regenerációhoz.

04

Mikortól kezdhetünk sportolni  szülés után?


Szövődménymentes terhesség és szülés után akár már a szülést követő másnap elkezdhető a torna. Erre szükség is van, hiszen a szülés kimerítő, legyengült állapotunkból szép fokozatosan vissza kell nyernünk régi erőnket.

05

Befolyásolja-e a tejtermelést a kismama sportolása?


A tejtermelést nem befolyásolja negatívan a könnyű átmozgató torna. Az erőlködéssel járó mozgást és a kifulladásig tartó edzést azonban minden esetben kerülni kell.​

06

Milyen gyakorlatokat lehet végezni a gyermekágyi időszakban?


A gyermekágyi időszak alatt csak minimális torna javasolt, amely célja elsősorban a regeneráció. A mell, has, hát és gátizom fokozatos megerősítésén túl elengedhetetlen a helyes tartás helyreállítása, visszerek kialakulása ellen pedig a lábak átmozgatása. A torna időtartama 5-10 perc.


A legkisebbek mellett az anyukáknak az intim torna javasolt még. Ezt otthon (akár ágyban is) végezhetjük gyermekkel vagy nélküle.


Emellett a babával fokozatosan egyre többet sétálhatunk.


A gyengébb ízületekre legyünk tekintettel. (Nyújtó gyakorlatokat semmiképp ne végezzünk).


Tilos tornázni lázas állapotban, varratszedés napján, nehezen gyógyuló has, vagy gáti seb esetén.

07

Mikortól szabad emelni a sportolás terhelését?


Szülés után a fokozottabb edzés  körülbelül a 3. hónaptól kezdhető el. Bármilyen speciális esetben ajánlott a konzultáció szakemberrel.

08

Mit sportoljunk babával?


Négy hónapos kortól kb. egy éves korig javasolt a baba-mama torna (dvd-vel, szervezett foglalkozásokon vagy egyszerűen otthon), valamint séta, lassú futás (babakocsival vagy hordozó kendővel).


Ebben az időszakban már el lehet járni baba-mama foglalkozásokra is, pl. baba-mama jógára.

09

Hogyan szabad tartani a babát?


Erre vonatkozólag a szakemberek előírásait szigorúan be kell tartani. Bizonyos tartás módok terhelhetik a baba gerincét. Ültetni például csak akkor szabad, ha már a földön is tud.

10

Mit sportoljunk az egy évesnél idősebb babával?


Otthon lehet végezni gimnasztikai és erősítő gyakorlatokat a gyermek jelenlétében. Ezekbe a gyakorlatokba a gyermek vagy bekapcsolódik, vagy nem. Egy idő után valószínűleg másolni fogja a mozdulatokat. A gyakorlatok egyre inkább közös játékká válnak (pl.: mászások, átbújások, cipelések, stb...). Dvd-k vagy könyvek gyakorlatai segítenek ötleteket meríteni.


Figyelem, a gyermekek fejlődési szintjében nagy különbségek lehetnek, ami teljesen természetes. Ezért, ha szeretnénk bevonni a tornába, sok múlik a kreativitásunkon, azaz hogyan tudjuk a gyermeket igényei, érdeklődése, képességei alapján bevonni a torna feladatokba.


A sétákat is aktívvá lehet tenni, anyukák a sétákat kihasználhatják arra, hogy a gyermekeknek megmutassák a természet újdonságait. Futás esetén a babakocsit felváltja a kis gyermekmotor, vagy a nyakban cipeléssel futás. (Figyelem, ezt csak akkor javaslom, ha ortopédiai probléma veszélye nem áll fenn).


Sportfoglalkozás: Baba-mama jóga, úszás – babaúszás.

bottom of page