top of page

Gyakori Kérdések - Mozgás Nőknek

01

Mire figyeljünk általánosan a sportoláskor?

Mindig alacsonyabb aktivitással kezdjük az edzésprogramot. A terhelést növeljük először az időtartammal és csak azután az intenzitással.

Adottságaink, képességeink szintjével és fizikai állapotunkkal összefüggésben mérjük fel az edzésrizikóit, a sérülésveszélyt. Szükség esetén konzultáljunk orvossal sérüléseinkről, csináltassunk általános állapotfelmérőt.

Tartsuk szem előtt, hogy a fizikai állapotunkat (életkor, egészségi állapot, várandósság, fáradtság) és lelki állapotunkat (figyelem, kedv) befolyásolja a sportolás lehetséges időtartamát. Legyünk türelmesek, tartsunk pihenőt, ha szükséges.

Viseljünk kényelmes öltözéket, amiben szabadon mozoghatunk. Válasszuk ki gondosan a felszerelést, különösen az edzőcipőt.

 

A sportolás mellett gondoskodjunk a megfelelő táplálkozásról (vitamin és ásványi anyagok bevitel) és a folyadékfogyasztásról (sporttal kb. 3 liter legyen).

02

Mikor ehetünk mozgás előtt és után?


Tele gyomorral ne eddzünk. Sportolás előtt max. 1,5-2 órával ehetünk. Üres gyomorral se sportoljunk, fogyasszunk csokoládét, ha nagyon éhesek lennénk. Edzés után a mielőbbi szénhidrát pótlás és a gyors regenerálódás érdekében vegyünk magunkhoz könnyebben emészthető folyékony tápanyagot (pl. joghurtot), vagy gyümölcsöt és igyunk sokat. Nagyobb evésbe min. fél óráig semmiképp ne kezdjünk.



 

03

Mennyit sportoljunk, hogy elérjük a megfelelő élettani hatást?


Mindenképpen heti rendszerességgel edzzünk, fokozatosan növelve az edzések számát, időtartalmát és az intenzitását.  Hetente 3-4 alkalommal sportoljunk. Lehetőleg minden alkalommal aerob és erősítő mozgás is legyen az edzésprogramban.  ​Egy alkalommal 30 – 60 percig edzzünk, a maximális pulzusszám 50-60% -án.

04

Szükséges-e az edzésterv?

Az edzésterv azért nagyon szükséges, mert az edzések során nagyon fontos figyelembe vennünk általános fizikai és egészségügyi állapotunkat. Az edzésterv mindig egy szintfelmérésre alapszik, hogy tudjuk, honnan indultunk ki és hova szeretnénk eljutni.

05

Ki állítja össze az edzéstervet?

A szintfelmérést és az edzésterv összeállítását mi magunk is megcsinálhatjuk, de még jobb, ha személyi edzőtől akár csak alkalmi konzultációt, de kérünk.

Ha speciális tornára szorulunk, elengedhetetlen a kiegészítő szakorvosi állapotfelmérés és a szakmai segítség a gyakorlatok összeállításához.

06

Szükséges-e a szakember jelenléte az edzésekhez?

Valójában nem. Ha megvan az edzésterv, akár a szakember folyamatos jelenléte nélkül is elvégezhetjük a napi programot.

Bármilyen konkrét panasz esetén szigorúan gyógytornász felügyelete alatt szabad csak végezni a megtervezett tornát.

07

Hogyan épül fel egy edzés általában?


Az edzés ideális esetben aerob és erősítő részből épül fel. Maga az edzés során először az aerob rész következik, majd utána az erősítő rész ezután pedig esetleg még egy rövid aerob rész.

Önálló aerob edzés 3 fázisa: 1. lassú fokozat - bemelegítés, 2. tempóedzés –maga a terhelés, 3 lassú fokozat - levezetés.

 

Önálló erősítő edzés 2 fázisa: erősítő gyakorlat majd a megdolgoztatott izomcsoport nyújtása-lazítása.

 

Az edzés előtt mindig van általános bemelegítés és utána levezetés, azaz nyújtás-lazítás.

bottom of page